cze
24
5 sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie danych w komputerze

5 sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie danych w komputerze

Niektórzy już tego doświadczyli, a na innych przyjdzie jeszcze czas. Mowa o awarii systemu, ataku złośliwego oprogramowania lub zwyczajnym błędzie, którego efektem jest skasowanie ważnych dla nas plików. Dlatego jedni już backup robią, a inni dopiero będą. Przekonajcie się czym jest backup, czy warto oraz jakie są sposoby.

UTRATA DANYCH

Jeszcze do niedawna utrata danych przyprawiała o zawrót głowy. Pół żartem, pół serio – usługi odzyskiwana danych w serwisach komputerowych nie należały do najtańszych a rozwiązania programowo – sprzętowe miały szereg ograniczeń, które nie pozwalały w pełni na skuteczne odzyskanie danych.

Świadomość konsekwencji nieodzyskania tego co najcenniejsze na dysku naszego komputera sprowokowała do zainteresowanie tematem backupu. Backup to nic innego jak utworzenie kopii zapasowej. Coraz większe grono ludzi wykonuje z mniejszą lub większą częstotliwością kopie zapasowe. Z myślą o tych, którzy nie wiedzą jak się za to zabrać branża usług odzyskiwania danych poszerza zakres swojej oferty. Choć tego typu serwisy komputerowe mogą nam pomóc, oddanie w ręce naszego laptopa w niedoświadczone ręce może nam w dużym stopniu zaszkodzić. Jak się temu nie dać?

BACKUP

Backup niejedno ma imię, a raczej formę. Do dyspozycji mamy całą gamę narzędzi oraz urządzeń pośród których każdy może znaleźć coś na miarę własnych możliwości. Aby dokonać wyboru należy zadać sobie kilka pytań dotyczących naszych umiejętności, systematyczności wykonywania kopii zapasowej oraz zasobności portfela. Poniższe propozycje z pewnością rozwieją Wasze wątpliwości i pomogą podjąć dobrą decyzję.

bezpiecznie przechowywanie danych

5 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW NA ZABEZPIECZENIE DANYCH W KOMPUTERZE

PŁYTA CD / DVD

Dla większości z nas jakiekolwiek płyty to już przeżytek, który został wyparty przez różnego rodzaju nośniki ze złączem USB. Pomimo tego warto docenić niskie koszty tego typu nośników. Jednak nie powinniśmy się tym sugerować. Istotną rolę odgrywa praktyczność, której tutaj … nie ma. Bez względu na to jaką płytę wybierzemy ich pojemność nie jest zbyt duża, dlatego przydadzą się tylko w przypadku zapisywania niewielkiej ilości danych. Kolejną wadą jest mała odporność na jakiekolwiek uszkodzenia fizyczne.

PENDRIVE

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez tego drobnego urządzenia, które ułatwia nam życie. Pendrive nie zajmuje zbyt wiele miejsca, nie kosztuje majątku, a niekiedy możemy otrzymać go bezpłatnie w ramach prezentu jako gadżet reklamowy. Początkowo nie doceniano jego możliwości i służył tylko do przenoszenia danych oraz kopiowania plików. W zależności od tego na jaką pojemność się zdecydujemy tyle będziemy mogli zapisać danych.

DYSK ZEWNĘTRZNY

Obecnie to najpopularniejszy nośnik archiwizacji danych. Ceny pomimo tego, że są wyższe od dwóch poprzednich propozycji, w stosunku do pojemności wciąż są niewielkie. Jeśli zdecydujemy się na zakup jednego z największą przestrzenią będziemy mogli zarchiwizować nawet kilka stacji roboczych.

CHMURA

Ten rodzaj przechowywania danych wciąż budzi wiele wątpliwości i kontrowersji w jednym. Wynika to z braku zaufania do chmury. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. Jednak pomimo tego jest to sposób, który być może wkrótce obroni się sam.

DOMOWE SPOSOBY

Domowy magazyn danych jest świetnym rozwiązaniem do archiwizacji prywatnej oraz generowanie niewielkich organizacji. Co więcej kopie danych mogą wykonywać się automatycznie nie tylko z jednego, ale nawet kilku urządzeń! Wadą tego sposobu jest cena, która zdecydowanie najwyższa w tym rankingu. Musimy się liczyć z wydatkiem oscylującym wokół 2000 złotych.

Dodaj komentarz