lut
22
Czym jest konserwacja laptopa oraz jak często ją wykonywać

Czym jest konserwacja laptopa oraz jak często ją wykonywać

Odpowiednie dbanie o sprzęt komputerowy nie tylko wydłuża jego życie, ale też sprawia, że działa on sprawniej. Nie inaczej jest w przypadku laptopów. Nagromadzony w środku urządzenia kurz potrafi drastycznie spowolnić pracę komputera, a nawet doprowadzić do uszkodzenia procesora. Sprawdźmy, jak często powinniśmy czyścić tego typu sprzęt i czy wystarczy to robić w warunkach domowych.

Sygnały ostrzegawcze

Najczęstszą przyczyną spadku wydajności sprzętu komputerowego jest niedrożność układu chłodzenia. Z powodu kurzu przegrzewają się procesor i karta graficzna. W efekcie nasz laptop działa wolniej. Uruchamianie programów, a także samego systemu operacyjnego trwa znacznie dłużej. Zdarza się również, że wskutek zbyt wysokiej temperatury komputer sam się wyłącza. Kolejnym objawem jest występowanie tak zwanych niebieskich ekranów z informacją o błędach. Alarmująca jest też głośniejsza niż zwykle praca wentylatora.

Jeśli któraś z tych rzeczy nam się przydarzy, jest to sygnał, że powinniśmy zadbać o porządek w środku naszego komputera. W większości przypadków będziemy w stanie wyczyścić sprzęt w domu, ale w niektórych sytuacjach konieczna będzie interwencja specjalisty i przyjdzie nam odwiedzić serwis komputerowy.

Czyszczenie w domowych warunkach

Laptopy brudzą się podczas używania. Szczególnie, jeśli zdarza nam się jeść w ich pobliżu. Okruchy z łatwością mogą trafić pod klawiaturę. W domu możemy wyczyścić nasz komputer z zewnątrz – ekran oraz obudowę. Pamiętajmy, żeby przed całym procesem wyłączyć laptopa i odłączyć od zasilania. Na początek warto go odwrócić i delikatnie potrząsnąć. Pozbędziemy się w ten sposób części drobin i kurzu. Nie wyjmujmy klawiszy klawiatury – włożenie ich z powrotem może okazać się trudne, ponieważ mocowania są naprawdę delikatne. Zamiast tego możemy użyć sprężonego powietrza. Przydatny może okazać się też pędzelek. Sprężone powietrze przyda nam się też przy czyszczeniu wszystkich wylotów, gdzie może gromadzić się kurz. Choć ten element warto zostawić specjalistom – żebyśmy nie wtłoczyli kurzu jeszcze głębiej. Tłuste ślady na obudowie najlepiej usunąć środkiem do czyszczenia ekranu. Sama woda nie pomoże, a tylko rozmaże brud. Żeby wyczyścić ekran, użyjmy lekko nawilżonej ściereczki. Nie spryskujmy go bezpośrednio, żeby płyn nie dostał się w szczeliny.

Profesjonalna konserwacja laptopów

Jeśli korzystamy z komputera codziennie, jego wnętrze powinno być czyszczone przynajmniej raz w roku. Oczywiście najlepiej zlecić to fachowcom. Szczególnie naprawa laptopów, a konkretnie rozmontowanie i ponowne złożenie sprzętu może stanowić trudność, jeśli nie mamy w tym doświadczenia.

W serwisie komputerowym nasz komputer zostanie rozłożony, łącznie z demontażem układu chłodzenia. Konieczna może okazać się wymiana past i padów termalnych. Specjaliści wysmarują też wszystkie zawiasy i sprawdzą stan techniczny laptopa. Po takich zabiegach korzystanie z komputera będzie znacznie przyjemniejsze, a przy okazji bardziej efektywne.

Dodaj komentarz