lut
06
Przyśpiesz stary komputer nawet kilkukrotnie, wymieniając stary dysk twardy na dysk SSD

Przyśpiesz stary komputer nawet kilkukrotnie, wymieniając stary dysk twardy na dysk SSD

Komputery oraz urządzenia im pochodne, jak tablety na stałe wpisały się już w naszą rzeczywistość. Od takiego sprzętu wymagamy przede wszystkim niezawodności oraz efektywnej pracy. Na otwieranie się stron i uruchamianie programów nie chcemy czekać dłużej niż kilkanaście sekund. Zależy nam na czasie i łatwo irytujemy się, kiedy nasz komputer “muli”. Tymczasem przyczyna takiego stanu rzeczy może być prosta do wyeliminowania.

Zalety dysku SSD

Szczególnie, jeśli nasz komputer ma już kilka lat, powinniśmy rozważyć wymianę dysku. Dlaczego? Ponieważ jest to najlepszy sposób na przyspieszenie jego pracy. Tym bardziej, że wymiana nie jest skomplikowana i możemy wykonać ją w domu, bez konieczności odwiedzania serwisu zajmującego się naprawą komputerów.

W przypadku maszyn kilkuletnich różnica może być ogromna. Często okazuje się, że sprzęt, który chcieliśmy już wyrzucić, po wymianie dysku zyskuje nowe życie. Poprawia się komfort korzystania z niego, a wszystkie programy i sam system operacyjny uruchamiają się znacznie szybciej. Cały sekret tkwi w sposobie zapisywania i przetwarzania informacji. W przypadku dysku SSD dane mogą być odczytywane i zapisywane w wielu komórkach jednocześnie. To sprawia, że transfer danych odbywa się nawet sto razy szybciej niż w przypadku starych dysków HDD. Szczególnie widoczne jest to w momencie, gdy korzystamy z programów graficznych i pracujemy na dużych plikach.

Dodatkowym atutem i przewagą nowszego typu dysków jest ich wytrzymałość. Dysk jest zbudowany inaczej. Dzięki temu, że nie posiada ruchomych elementów, jest odporny na wstrząsy. W przypadku laptopów jest to szczególnie istotne, zwłaszcza, jeśli często korzystamy z nich podczas podróży.

Stare dyski potrafią pracować naprawdę głośno. Tymczasem dyski SSD dzięki swojej budowie są całkowicie bezgłośne. Docenimy ten fakt podczas słuchania muzyki czy oglądania filmu.

Przeniesienie systemu

Wymianę dysku można wykonać bez konieczności ponownego instalowania systemu operacyjnego oraz programów. Żeby mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie, warto odwiedzić serwis komputerowy i zlecić to zadanie profesjonalistom. Choć oczywiście możemy próbować zrobić to w warunkach domowych. Niezależnie od naszego wyboru warto przed całym procesem uporządkować dane na dysku. Odinstalować niepotrzebne rzeczy i usunąć pliki. Dzięki temu komfort korzystania z komputera po wymianie dysku będzie jeszcze większy.

Jeśli używamy naszego komputera już od dłuższego czasu i znajduje się w nim dysk HDD, jego wymiana to bardzo rozsądny krok. Szereg korzyści sprawi, że bardzo szybko odczujemy różnicę. Warto to zrobić tym bardziej, że koszt nowego dysku nie jest duży, a transfer na nowy system nie zajmie długo.

Dodaj komentarz