lut
12
Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie

Poza podstawowymi parametrami, takimi jak rodzaj procesora, karta graficzna, dysk czy przekątna ekranu, najważniejszą częścią naszego laptopa jest bateria. To ona decyduje o tym, jak długo możemy pracować bez zasilania. Laptop to sprzęt przenośny i często poruszamy się z nim po domu czy biurze bez podłączenia do prądu. Ważne jest, aby nawet w takich warunkach komputer służył nam jak najdłużej bez zbędnych wizyt w serwisie komputerowym. Niestety baterie, w które wyposażone są laptopy, z biegiem czasu tracą swoją moc i czas ich działania drastycznie spada. Przyjrzyjmy się temu bliżej i zobaczmy, jak dbać o baterię i jakie są sposoby na przedłużenie jej życia. Tym bardziej, że w Internecie krąży na ten temat sporo mylnych opinii.

Nie rozładowuj baterii do końca i nie ładuj jej do pełna

Wbrew pozorom nie należy doprowadzać do sytuacji, w której bateria całkiem się rozładuje. Takie sytuacje mogą źle wpływać na jej trwałość. Podobnie jest w przypadku pełnego naładowania. Jeśli do tego doprowadzimy, temperatura baterii może wzrosnąć. Szczególnie, jeśli sprzęt jest cały czas podłączony do zasilania. Praca w takich warunkach może odbić się negatywnie na wydajności akumulatora.

Na szczęście obu przypadków możemy uniknąć dzięki ustawieniom w systemie. W opcjach zasilania z łatwością ustawimy, jak ma zachować się nasz sprzęt, kiedy bateria będzie się wyczerpywać. Jeśli chodzi o drugą stronę, warto ustawić odłączanie zasilania po osiągnięciu 80% naładowania.

Używaj oryginalnego zasilacza

Jeśli kabel od zasilacza ulegnie uszkodzeniu, poszukajmy najlepiej oryginalnego zamiennika. Nie szukajmy tu oszczędności. Tańsze, uniwersalne modele mogą nie być w pełni kompatybilne z naszym komputerem. A to może prowadzić do problemów z ładowaniem, a nawet awarii.

Unikaj przegrzewania laptopa

Jeśli zauważymy, że laptop mocno się nagrzewa, przerwijmy pracę. W takiej sytuacji najlepiej jest to wyłączyć. Unikajmy stawiania go w miejscach nasłonecznionych i w pobliżu źródeł ciepła. Jeśli często korzystamy z komputera, możemy zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę. Taki dodatek przyda nam się szczególnie, jeśli trzymamy komputer na kolanach.

Wysoka temperatura jest szkodliwa nie tylko dla baterii. Dlatego warto regularnie czyścić sprzęt, wymieniać pastę termoprzewodzącą i usuwać nagromadzony w środku kurz, który jest najczęstszą przyczyną przegrzania.

Oszczędzaj energię i zarządzaj baterią

Warto korzystać w trybu energooszczędnego w naszym laptopie. To pomoże zoptymalizować pracę i wykorzystanie energii. Zawsze warto dbać też o higienę pracy i wyłączać zbędne programy lub zakładki przeglądarki, jeśli już ich nie używamy. Dobrym sposobem jest też zmniejszenie jasności ekranu.

Jeśli podejrzewamy, że bateria w naszym laptopie nie działa prawidłowo, warto zainstalować aplikację diagnostyczną, która pomoże nam to ocenić i znaleźć ewentualne rozwiązania.

Czas pracy baterii w laptopie wynosi 500 cykli ładowania, choć w praktyce spadek wydajności zauważymy już znacznie wcześniej. Wpływ na to mają oczywiście materiały, z których wykonana została bateria i to, jak szybko zużywają się podczas korzystania. Jeśli jednak zastosujemy się do kilku powyższych zasad, bateria będzie nam służyć dłużej, a my nie będziemy uzależnieni od kabla.

Dodaj komentarz