paź
16
Jak zadbać o komputer w czasie upału?

Jak zadbać o komputer w czasie upału?

 

konserwacja układu chłodzenia

Jak zadbać o komputer w czasie upału?

W lato, w czasie upału, kiedy to temperatura sięga czasem ponad 30 stopni, uciekamy i szukamy chłodnych miejsc. Oprócz tego, że cierpimy w taką pogodę, proszę wierzyć, że nasze komputery także.

Każdy komputer, laptop czy ultrabook sam w sobie się grzeje, a w upały przegrzewa się jeszcze bardziej. Trzeba wiedzieć jak w tym czasie postępować, aby nie uszkodzić maszyny i nie stracić cennych danych. Tam gdzie stoi komputer lub kładziemy laptop, nie może absorbować ciepłą. Nie zaleca się podkładanie obrusa, ponieważ utrudni to wymianę ciepła.

Komputery stacjonarne nie powinny stać zbyt blisko ścian, ponieważ bardzo łatwo się nagrzewają. W czasie upału maszyny szybciej się przegrzewają, a co z tym idzie – wentylatory odpowiedzialne za chłodzenie działają więcej i szybciej. Warto odkurzyć komputer zwykłym odkurzaczem, co pomoże w jego pracy. Jeżeli kurz dostanie się do wentylatora, osłabi jego pracę lub nawet może go zatrzymać.

Komputer stacjonarny

Jeżeli korzystamy z komputera stacjonarnego i nie chcemy korzystać z takich usług jak naprawa laptopa, w czasie upału możemy odkręcić obudowę. Polepszy to wymianę ciepła z otoczeniem. Taki prosty zabieg zdecydowanie poprawi jego wydajność. W czasie, kiedy decydujemy się na otwieranie obudowy, zadbajmy, aby otoczenie było czyste. Nie powinien znajdować się w okolicy kurz ani zwierzęca sierść, gdyż może to zaburzyć jego prace. Dodatkowo zwierzęta lub małe dzieci mogą się zaciekawić otwartą maszyną i stanowić niebezpieczeństwo.

Dobrym pomysłem jest też dbanie i regularne sprawdzanie wentylatorów. Taki zabieg spowoduje nie przegrzewanie się sprzętu i przedłuży jego żywotność. W czasie największych upałów możemy pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych wiatraczków. Wiele obudów ma zostawione miejsce, w które można je zamontować.

wysoka temperatura procesora

Laptopy

Laptopy są o tyle „mądrzejsze” od komputerów stacjonarnych, że mają specjalne podstawki, które odprowadzają ciepło. Najszybszym sprzętem do ochłodzenia laptopa jest płytka na nóżkach z wbudowanymi wiatraczkami. Nie można przesadzać z dodatkowymi urządzeniami do chłodzenia komputerów, ponieważ one także pobierają moc.

Dodaj komentarz