wrz
27
Karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana?

Karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana?

 

Karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana?

Coraz częściej naszym narzędziem pracy staje się komputer lub laptop. Dlatego też, jeżeli tylko coś zaczyna się dziać, warto mieć zaufany serwis laptopów Olsztyn. Naprawią, wymienią lub podpowiedzą, co możemy zrobić przy usterce naszego sprzętu.

Jeżeli serwis komputerów zasugeruje wymianę karty graficznej, będziemy musieli zadecydować czy wybrać zintegrowaną czy dedykowaną. Wiele osób nie do końca wtajemniczonych w temat uważa, że naprawa laptopów kart graficznych polega na osobnym wlutowaniu jej w płytę główną. Nie jest to oczywiście prawda.

Karta graficzna dedykowana

Karta graficzna dedykowana występuje w dwóch formach i pasuje do różnych modeli z tej samej serii. Instalowane są za pomocą złącza PCI-Expres lub bezpośrednio na płycie głównej.

Karty dedykowane zwiększają wydajność, co najbardziej będą cenić gracze. Szybsza wydajność pomoże też w trakcie oglądania filmów full HD i przy programach 3D. Karty dedykowane mają własną i szybszą pamięć RAM, która jest niewspółdzielona. Jak wszystko mają także wady. Laptop z kartą dedykowaną będzie droższy i z większą możliwością przegrzewania. Użytkownicy zauważyli też jego krótszy czas na baterii.

 

wymiana układów BGA Olsztyn

 

Karta graficzna zintegrowana

Karta graficzna zintegrowana jest stosowana w tańszych laptopach czy komputerach biurowych. Zakłada się je tam, gdzie wydajność graficzna nie jest taka ważna.

Najlepszym rozwiązaniem są laptopy z obiema rodzajami kart. Pozwala to na oszczędność pracy energii na baterii. Laptop w kartą zintegrowaną będzie tańszy w zakupie i z mniejszym prawdopodobieństwem przegrzania. Dzięki temu taki sprzęt jest mniej narażony na uszkodzenia. Na laptopie z kartą zintegrowaną jesteśmy w stanie dłużej pracować na baterii.

Karta zintegrowana idealnie nada się do urządzeń do prac biurowych. Karty zintegrowane mają dużo niższą wydajność od kart dedykowanych. Widać to będzie szczególnie w grach. Mają też z reguły współdzieloną pamięć RAM, która jest zdecydowanie wolniejsza.

Na koniec

Wybór odpowiedniej kart dla naszego laptopa będzie, więc należał do nas i musi być odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, musimy się poważnie zastanowić, gdyż taki zakup tak jak w przypadku dysku SSD wiąże się z komfortem naszej pracy.

Dodaj komentarz